گیرایی تجارت الکترونیک

0
741

گیرائی تجارت الكترونیك

تجارت الکترونیک طی سالیان اخیر با استقبال گسترده جوامع بشری روبرو شده است. امروزه کمتر شخصی را می‌توان یافت که واژه فوق برای او بیگانه باشد. نشریات، رادیو و تلویزیون بصورت روزانه موضوعاتی در رابطه با تجارت الکترونیک را منتشر و افراد و کارشناسان از زوایای متفاوت به بررسی مقوله فوق می‌پردازند. شرکت و موسسات ارائه دهنده کالا و یا خدمات همگام با سیر تحولات جهاتی در زمینه تجارت الکترونیک در تلاش برای تغییر ساختار منطقی و فیزیکی سازمان خود در این زمینه می‌باشند.

دلایل زیر علل گیرائی و جاذبه فراوان تجارت الكترونیك است:

  • کاهش هزینه‌ها: در صورتیکه سایت تجارت الکترونیک به خوبی پیاده سازی گردد، هزینه‌های مربوط به ثبت سفارش قبل از ارائه کالا و هزینه‌های خدمات پس از فروش بعد از ارائه کالا کاهش می‌یابد.
  • خرید بیشتر در هر تراکنش: سایت آمازون ویژگی را ارائه می‌دهد که در فروشگاه‌های معمولی نظیر آن وجود ندارد. زمانی که مشخصات یک کتاب را مطالعه می‌نمایید، می‌توان بخشی با نام “افرادی که کتاب فوق را سفارش داده‌اند، چه چیزهای دیگری را خریداری نموده‌اند”، را نیز مشاهده نمود. بدین ترتیب امکان مشاهده سایر کتب مرتبط که سایرین خرید نموده‌اند، فراهم می‌گردد. بنابراین امکان خرید کتب بیشتر توسط مراجعه کنندگان به سایت نسبت به یک کتابفروشی معمولی بوجود خواهد آمد.
  • در صورتیکه وب سایت به گونه‌ای طراحی شده باشد که با سایر مراحل مربوط به تجارت درگیر شده باشد، امکان اخذ اطلاعات بیشتری در رابطه با وضعیت کالای خریداری شده برای مشتریان وجود خواهد داشت. مثلا در صورتیکه شرکت Dell وضعیت هر کامپیوتر را از مرحله تولید تا عرضه، ثبت نماید، مشتریان در هر لحظه قادر به مشاهده آخرین وضعیت سفارش خود خواهند بود.

با استفاده از تجارت الکترونیک افراد قادر به انتخاب کالای خود با روش‌های متفاوتی خواهند بود. وب سایت‌های موجود در این زمینه امکانات زیر را ارائه خواهند داد:

– امکان ثبت یک سفارش طی چند روز

– امکان پیکربندی محصول و مشاهده قیمت‌های واقعی

– امکان ایجاد آسان  سفارش‌های اختصاصی پیچیده

– امکان مقایسه قیمت کالا بین چندین فروشنده

– امکان جستجوی آسان برای کاتولوگ‌های مورد نیاز

  • کاتولوگ‌های بزرگتر: یک شرکت قادر به ایجاد یک کاتولوگ بر روی وب بوده که هرگز امکان ارسال آن از طریق پست وجود نخواهد داشت. مثلا آمازون بیش از سه میلیون کتاب را بفروش می‌رساند، اطلاعات مربوط به کتب فوق از طریق سایت آمازون ارائه و در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد، ارسال اطلاعات فوق از طریق پست، بسیار مشکل و یا غیر ممکن به نظر می‌آید.
  • بهبود ارتباط متقابل با مشتریان: با طراحی مناسب سایت و استفاده از ابزارهای مربوطه، امکان بر قراری ارتباط متقابل با مشتریان با روش‌های مطمئن‌تر و بدون صرف هزینه، فراهم می‌گردد. مثلا مشتری پس از ثبت سفارش با دریافت یک نامه الکترونیکی از ثبت سفارش خود مطمئن شده و یا در صورت ارسال کالا برای مشتری، می‌توان از طریق نامه الکترونیکی وی را مطلع نمود. همواره یک مشتری راضی و خوشحال تمایل به خرید مجدد از شرکت و یا موسسه ارائه دهنده کالا را خواهد داشت.

در رابطه با تجارت الکترونیک ذکر یک نکته دیگر ضروری به نظر می‌رسد. تجارت الکترونیک به افراد و یا سازمان‌ها و موسسات امکان ایجاد مدل‌های کاملا جدید تجاری را خواهد داد. در شرکت‌های تجاری مبتنی بر ثبت سفارش پستی، هزینه‌های زیادی صرف چاپ و ارسال کاتولوگ‌ها، پاسخگویی به تلفن‌ها و ردیابی سفارشات، می‌گردد. در تجارت الکترونیکی، هزینه توزیع کاتولوگ و ردیابی سفارشات به سمت صفر میل خواهد کرد. بدین ترتیب امکان عرضه کالا با قیمت ارزان‌تر فراهم خواهد شد.

جنبه های ساده و سخت تجارت الكترونیك:

مواردی که از آن‌ها به عنوان عملیات دشوار و سخت در رابطه با تجارت الکترونیکی یاد می‌شود، عبارتند از:

– ترافیک موجود بر روی سایت

– ترافیک مراجعات ثانویه بر روی سایت

– تمایز خود با سایر رقبا

– تمایل افراد به خرید کالا از سایت. مراجعه به سایت یک موضوع و خرید از سایت موضوعی دیگر است.

– ارتباط و تعامل سایت تجارت الکترونیک با سایر داده‌های موجود در سازمان

امروزه بر روی اینترنت سایت‌های بی‌شماری وجود داشته و ایجاد یک سایت جدید تجارت الکترونیک کار مشکلی نیست ولی جذب مخاطبین جهت مراجعه به سایت و خرید از آن، مهمترین مسئله  موجود در این زمینه است.

منبع: ماهنامه تدبیر

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید