نظرهايه‌هاي کلان موفقيت در تجارت الکترونيک

0
716

نظرهايه‌هاي کلان موفقيت در تجارت الکترونيک

امروزه با توجه به رشد سریع اینترنت در صنایع مختلف و انجام خریدها و تدارکات سازمان‌ها از راه این رسانه، بازارهای الکترونیکی توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند، به گونه‌ای که فارستر ریسرچ پیش بینی می‌کند بازارهای دیجیتالی 53 درصد از کل عملیات بازرگانی دنیا را به خود اختصاص خواهند داد. اما بازارهای الکترونیکی با وجود رشد بسیار، دارای مشکلات ویژه خود می‌باشند که گاهی این مشکلات باعث شکست و از بین رفتن این گونه بازارها می‌شود.

آنچه مسلم است، ماندگاری در بازارهای الکترونیکی و موفقیت در تجارت الکترونیک، موید توجه و عنایت بی شائبه به استفاده از فاکتورها و عوامل کلیدی است که در نتیجه پژوهش‌های دانشمندان و همچنین تجربه‌های گران قیمت پیشروان و ناکامان این عرصه، در دسترس امروزیان قرار گرفته است. بی‌گمان به کارگیری چنین عواملی، که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد، می‌تواند در موفقیت و بقای شرکت‌های الکترونیکی نقش بسزایی ایفا كند.

 • چشم انداز تجارت الکترونيک (وجود برنامه ريزي هاي راهبردي)
  چشم‌انداز را می‌توان یک عبارت به هم پیوسته از دورترین رویای یک موجودیت که می‌تواند یک فرد، یک مجموعه، یا یک شرکت باشد، دانست که این موجودیت به واسطه آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. عبارتی است که آینده سازمان را نشان می‌دهد و دید مدیران رده بالای سازمان و تفکرات آن‌ها را در مورد آینده سازمان، در غالب یک جمله بیان می‌کند. چشم‌انداز ترسیم آینده توسط مدیران رده بالای سازمان است.بنابراین یکی از مهمترین وظایف مدیران عالی سازمان و متصدیان تدوین استراتژی تجارت الکترونیک، تعیین چشم‌انداز تجارت الکترونیک سازمان است. چشم اندازهای برتر و عالی تجارت الکترونیک چیزی فراتر از هدف‌های تجاری و یا درآمدی را منعکس می‌کنند. چشم اندازهای قوی و مناسب، کارکنان را هماهنگ کرده، سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری بیشتر در سازمان تشویق می‌کنند.

 • رسالت تجارت الکترونيک
  رسالت، یک بیانیه عمومی از هدف‌های سازمان است که در حالت ایده‌ال، ارزش‌ها و انتظارهای مدیران و سهام داران یک سازمان را بیان می‌دارد. رسالت، فلسفه وجودی سازمان را مشخص کرده، در پاسخ به یک سری از نیازها تعریف می‌شود که با هدف رفع همین نیازها به وجود می‌آید. یک بیانیه رسالت خوب هدف‌های سازمان، محصولات، خدمات، بازارها، فلسفه و تکنولوژی پایه آن سازمان را به طور کامل و شفاف بیان می‌دارد. رسالت یا ماموریت سازمانی به پرسش‌های زیر پاسخ می دهد:- سازمان برای پاسخ گویی به چه نیازهایی به وجود آمده است؟- سازمان برای پاسخ گویی به این نیازها چه وظایفی را بر عهده دارد؟- هدف و یا هدف‌های نهایی از اجرای این فعالیت‎‎ها چیست؟- مشتریان اصلی و مصرف کنندگان نهایی خدمات و یا تولیدهای سازمان چه کسانی هستند؟- برای تحقق هدف‌ها، رعایت چه ارزش‌ها و باورهایی لازم و ضروری است؟
 • هدفهاي تجارت الکترونيک
  هدف گذاری یکی از مهمترین استرات‍ژی‌ها در بهبود عملکرد و انگیزش در سازمان‌ها است. مدیران باید از هدف‌های سازمانی به عنوان راهنمایی برای تصمیم گیری استفاده کنند. بخش قابل ملاحظه‌ای از کار مدیر به تصمیم گیری مربوط است. مدیری که می‌داند چه هدف‌هایی برای سازمان تعیین شده، به راحتی تصمیمی را که تضمین کننده‌ دستیابی به هدف‌های سازمانی است اتخاذ می‌کند. همچنین مدیران باید از هدف‌های سازمانی به عنوان راهنمایی برای افزایش کارآیی سازمان بهره جویند.اهداف عمده تجارت الکترونیک را می‌توان در سه طبقه زیر خلاصه نمود:- بهبود فرآیندها

  – مهار هزینه‌ها

  – درآمد زایی

 • استراتژي تجارت الکترونيک
  استراتژی تجارت الکترونیک به عنوان یک وسیله و ابزار، در راستای تحقق اهداف استراتژیک تجارت الکترونیک و همچنین تحقق چشم انداز تجارت الکترونیک عمل می‌کند. وضعیت مطلوب نشان دهنده آرزوها و خواسته‌های سازمان درمورد چگونگی موقعیت آینده خود در بازار الکترونیک است که از راه اجرای استراتژی تجارت الکترونیک تحقق می‌یابد. برای مثال شرکت سیسکو چشم‌انداز خود را بدین صورت تدوین کرده است: تغییر روشی که کار می‌کنیم، زندگی می‌کنیم بازی می‌کنیم و یاد می‌گیریم.بنابراین به کارگیری و استقرار موفقیت آمیز تجارت الکترونیک، نیازمند وجود چشم انداز، رسالت، استراتژی و هدف‌های مدون و مشخص است. بی توجهی به این مهم، ممکن است تمام تلاش‌های شرکت در راستای استقرار تجارت الکترونیک را با شکست روبه‌رو کرده، ضمن به هدر رفتن منابع مالی، انسانی و زمانی، حتی بقای سازمان را نیز با تهدید جدی روبه‌رو سازد.

منبع: ماهنامه تدبیر

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید